image

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Nesouhlas s pokynem MPSV ČR č.1/2020

Nesouhlas s pokynem MPSV ČR č.1/2020



Datum konání:
5.3.2020

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR připravila postup pro zařízení sociálních služeb

5. 3. 2020
zdroj: https://www.i60.cz/clanek/diskuze/25136/asociace-poskytovatelu-socialnich-sluzeb-cr-pripravila-postup-pro-zarizeni-socialnich-sluzeb#article-discussion

Nejohroženější skupinou v případě virového onemocnění COVID-19 jsou osoby starší 80 let. Celkový počet úmrtí na koronavirus je podle Mezinárodní zdravotní organizace momentálně 3,4 %. V případě starších osob se tento podíl zvyšuje až na 15 %.

Ministerstvo zdravotnictví momentálně aktualizuje Pandemický plán ČR. Ten podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) nezahrnuje dostatečná opatření pro zařízení sociálních služeb. V případě pandemie by tak mohlo být vážně ohroženo až 170 000 uživatelů. Asociace proto připravila doporučený postup pro poskytovatele sociálních služeb.

 

Výzva ministrovi

Aktuální Pandemický plán ČR a další kritická opatření nyní zahrnují především zdravotnická zařízení, pod která sociální služby nepatří: „Ačkoliv je v sociálních službách poskytována soustavná péče o seniory, osoby se zdravotním postižením a chronicky nemocné prostřednictvím zdravotnických pracovníků, pečovatelek či sociálních pracovníků, nejedná se o poskytovatele zdravotních služeb. APSS ČR proto vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s žádostí, aby oblast sociálních služeb byla důsledně zapracována nejen do aktualizovaného Pandemického plánu ČR, ale i do veškerých dalších opatření v souvislosti s COVID-19,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

 

Nesouhlas s pokynem MPSV ČR

APSS ČR se zároveň spolu s ostatními odborníky vymezuje vůči pokynu č. 1/2020 vydanému tento týden Ministerstvem práce a sociálních věcí, který nabádá zařízení sociálních služeb k vytvoření zásob. Dle APSS ČR tento pokyn prohlubuje panické pojetí současné situace a navrhuje nereálná řešení. Pro drtivou většinu zařízení sociálních služeb totiž není možné „předzásobit“ se potravinami či zdravotnickým materiálem a prostředky na dané období 4–6 týdnů. „Je nutné být na celou situaci, včetně všech souvisejících rizik připraven, domýšlet různá rizika a jejich dopady. Na druhou stranu je důležité si uvědomovat, že panika či nesmyslná opatření mohou způsobit větší škody než samotná hrozba virového onemocnění COVID-19,“ dodává Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

 

Starají se o nejrizikovější klienty, pandemický plán na sociální služby prý ale nepamatuje... (zásoby na 6 týdnů?).
zdroj