V dubnu 1873 podal majitel sklárny ve Staré huti Rudolf Schmit žádost okresnímu hejtmanství v Sušici o povolení stavby nové sklárny a statku v Kůsově.
Po dvou letech ohlásil dokončení stavby. Ve velkých prostorách . . .
Narodil se 28. listopadu 1839 na Stachovské huti (Stará huť nad Kůsovem nebo také Voldřichova) jako syn sklářského dělníka. Pocházel z osmi dětí. Jeho matka, rozená Gattermayerová pocházela ze slavného sklářského rodu Gattermayerů . . .
Pokračování zde:
Existence sklárny v místě byla obrovskou hybnou silou rozvoje. Kromě vlastních zaměstnanců poskytovala práci a tehdy slušnou obživu mnoha dalším lidem od zpracování a dopravy surovin pro sklovinu, až výrobu beden na hotové výrobky.
Pokračování zde:
Jen malý podíl sklářských výrobků spotřeboval domácí trh. Výrobky šumavských sklářských hutí směřovaly asi z 80% na zahraniční trhy.
Z této skutečnosti vyplývá zároveň i závislost na situaci na těchto trzích.
Není pochyb o vlivu sklářství na utváření šumavské krajiny. Očima dnešního člověka musel být v dobách jeho největšího rozmachu tlak na přírodní zdroje opravdu značný.
Pokračování zde:
V druhé polovině 18. století sama vrchnost začala omezovat příděly dřeva pro sklárny, protože se pro něj nalezl lepší odbyt ve městech.
Velkou ranou pro šumavské sklárny byla . . .
Pokračování zde:
Šumavské povídky a romány Karla Klostermanna nabízejí čtenáři nejen obraz přírody a lidí, ale svojí zasvěceností a osobním zaujetím autorovým dokazují i jeho pokrevní svazky s lidmi a místy na Šumavě.
Pokračování zde:
V každém turistickém průvodci Šumavou najdeme zmínku o Královácích, obyvatelích Šumavy mezi Svatou Kateřinou a Stachami. Dočteme se, že jejich posláním byla ochrana hranice českého státu. Za to byli osvobozeni od robot, daní i vojenské služby a poddáni pouze panovníkovi. Jako strážný lid jsou přirovnáváni k Chodům.
Pokračování zde:
Ze šumavských lesů po nekonečné věky vytékají dolů do kraje, na sever i na jih, nespočetné praménky, potoky a řeky. Před více než půl tisíciletím zde vytryskl nový, průzračný pramen, vytvořený z křemene, ohně a lidské práce: S K L O .
Pokračování zde:
Pamětní kniha obce Stachovské
Pamětní kniha obce Stachovské na stránkách www.mija.cz
1. Pamětní kniha Místního národního výboru Stachy 1945-1950
2. Pamětní kniha Národní školy Stachy 1873-1928 (chybí 1919- 1920)
3. Pamětní kniha Národní školy Stachy 1928-1939, 1945-1953
4. Pamětní kniha Národní školy Stachy 1940-1945
5. Pamětní kniha Střední školy Stachy 1929-1956 (chybí 1940- 1944)
6. Pamětní kniha Střední školy Stachy 1940-1945
7. Pamětní kniha Základní devítileté školy Stachy 1956-1974
Další pamětní kihy jsou k dispozici badatelům ve Státním okresním archivu Prachatice