Jaro, léto, podzim, zima
na Kůsově je vždy prima !
Domov Kůsov
Stáří není nemoc …
Drobečková navigace

Kůsovské novinky > Slovem i obrazem - archiv


Rozhovor Lenky Doubkové s ředitelem DPS Stachy - Kůsov Ladislavem Gálem na vimperk.eu

13. prosince uklízí Lucie

      Tento svátek je ve větších městech téměř zapomenutý. Avšak některými kraji dodnes obchází tajemné bílé postavy, kterým se říká Lucky. Patrně si ani neuvědomují, že jdou poněkud nevhod. Před změnou juliánského kalendáře na gregoriánský totiž chodily až 23. (21.) prosince, kdy už mohly jednak trochu upít noci, jednak plnit své poslání, totiž trestat nepořádek v domácnosti. V den svaté Lucie musely být domy jako ze škatulky, jinak se prý dotyčná neznala. Dnes chodí Lucky trochu brzo - většina domácností má předvánoční úklid teprve před sebou.Vánoční koncert - ZUŠ Stachy
vánoční pečení


Mikuláš 2012
Další fotografie na Rajčenetu :-) http://domovkusov.rajce.idnes.cz/

Poslední úpravy usazovací nádrže před převzetím díla


Budování parkovištěRybolov - 13. 11. 2012

Ve výtvarné soutěži s názvem „POMÁHÁME SI“ v kategorii „Dospělí“ obsadil náš obyvatel pan Josef Bártík, 89 let krásné 3. místo s výtvarnou prací „Sportujeme – pomáháme svému zdraví“.

Gratulujeme reprezentantům za krásné třetí a první místo.
Strakonické hry 2012 - (20.9.2012)

Další fotografie na Rajčenetu :-) http://domovkusov.rajce.idnes.cz/

Oslava 100. narozenin paní Antonie Majdlové.


Dnes jsme oslavili krásné kulaté jubileum 100 let paní Antonie Majdlové, nar. 7. 9. 1912, rodačky z Masákovy Lhoty, která je naší obyvatelkou od 16. října 2008.
Paní Majdlová přijímala mnohé gratulace od zaměstnanců a uživatelů domova.paní Majdlová Antonie byla nadšena z gratulace pana starosty obce Zdíkov, Mgr. Zdeňka Kantoříka a paní matrikářky Ivany Caisové, kteří na svou rodačku nezapoměli. Zavzpomínala si s nimi na dřívější léta prožitá v Masákově Lhotě a ve Zdíkově.
Jako to na každé oslavě bývá, bylo připraveno bohaté občerstvení a nechyběla ani hudba. Památkou na tuto událost jsou fotografie a také dokument, který bude vysílán na kabelové televizi města Vimperka.
Milým překvapením byla návštěva z Okresní správy sociálního zabezpečení, která přijela jubilantce popřát k tak pěknému vysokému věku.
Další fotografie na Rajčenetu :-)
http://domovkusov.rajce.idnes.cz/
Zahradní hry MiniGolf - 28. 8. 2012
Další fotografie na Rajčenetu :-)


Jenom pohledět - Naše letní chlouba - B1
Další fotografie na Rajčenetu :-)Zahradní hry - Kuželky
Další fotografie na Rajčenetu :-)Mistr sklář Jiří Kozel oživil po 300 letech ve Vimperku dávno zapomenutou tradici výroby českého křišťálu.

"Trvalo mi hodně týdnů přijít na správný postup výroby, jak tehdejší skláři pracovali, a snažil jsem se k němu přiblížit," říká současný vimperský skelmistr Jiří Kozel.

Historie českého křišťálu
Psal se rok 1683 a jeden ze šesti vimperských skelmistrů Michael Müller otevřel nejzajímavější kapitolu v dějinách českého sklářství - poprvé vyrobil český křišťál. České křišťálové sklo zdobené rytinou a brusem pak záhy dobylo světové trhy a vládlo jim po celé 18. století. Tajemství výroby křišťálu se časem prozradilo, jeho výroba přestala být lukrativní a nakonec ve Vimperku definitivně zanikla.

Sklářská huť Vimperk - Byly jsme přitom...
Další fotografie na Rajčenetu :-)


Zahradní hry - Ruské kuželky

Další fotografie na Rajčenetu :-)

Návštěva ZOO Ohrada
Další fotografie na Rajčenetu :-)


Táborák

Další fotografie na Rajčenetu :-)


Koncert žáků ZUŠ Stachy ke Dni matek

Den matek je den, kdy vzdáváme poctu našim matkám. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.
Další fotografie na Rajčenetu :-)


Výroční zpráva 2011

Výroční zpráva - 2011
Další fotografie na Rajčenetu
-DRAMATICKÝ KROUŽEK-
pod vedením paní LIBUŠE NETÁHLOVÉVelikonoční přípravy - Středisko 3


Naše výstava v MěKS Vimperk
Jarní úklid
(další foto na Rajčenetu)

Fašank - Středisko 1
Aktivizace


Kondiční hry - Středisko 2


MASOPUST 2012

Co o masopustu na Šumavě píše Vlastimil Vondruška, autor knihy Život staré Šumavy:

„Nesporně nejrozvernější zimní zábavou byl masopust, po němž následovalo dlouhé postní období, trvající až do velikonoc. Součástí masopustu byl průvod maškar, chodíval o masopustním pondělí nebo úterý. Měl své typické postavy – medvědáře s medvědem, koně (klibnu), kolomazníka, Žida, roztodivné fantaskní figury a také „čuchnu“, který prolézal domy a vytahoval pečivo, šunku, jitrnice i vejce, které prý vyčuchal. Průvod masek obcházel jednotlivé usedlosti, kde maškary přednášely žertovné verše, v minulosti snad hrály i jednoduchá představení; za to dostávaly výslužku a bývaly i pohoštěny. Nakonec se všichni sešli v hospodě, kde průvod končil taneční zábavou a veselicí…“
VONDRUŠKA, Vlastimil. Život staré Šumavy. 1. vyd. Vimperk : Stráž, 1989. 248 s.
Opravdová zima

Tento snímek je z roku 2006Boj se sněhem začíná :-)
Na záběrech vidíte nasazení vlastní techniky a údržbářů
při každodenním úklidu sněhu.

Turnaj PRŠÍ 2012

Více v aktualitách


Šestý díl byl nazván Pátrání po potomcích Karla Hašlera.

Účinkující, pan Šedivý, oslovil uživatele ...
Více v aktualitách

<h1style="text-align: center;"> 
ROTOPEDTOURS - PĚŠKOTOURS
Naši senioři, kteří se projektu účastnili, došli pěšky až do Karvinné a na rotopedu ujeli až do Blatné.


paní Emilie Kyznarová 99 let

FP 2012

Mikuláš 2011

Kůsovský kohoutí kříž
Kůsovský kohoutí kříž

(
Tento Kůsovský kohoutí kříž zhotovil umělecký kovážský mistr a šermíř pan Roman CÍSAŘOVSKÝ)
Další informace
Více v aktualitách


Rotopedtours
Aktivizační projekt pro seniory Rotopedtours a Pěškotours
Více v aktualitách

paní Majdlová 99 let
Nejstarší obyvatelka DPS
paní Antonie Majdlová - 99 let

Více v aktualitách

Sportovní hry Strakonice
Spotrovní hry Strakonice

Více v aktualitách

Poutní mše
Poutní mše

Kůsovské hry
Kůsovské hry 2011

Více v aktualitách


Čimelice 2011
Výstava květin - Čimelice 2011

Návštěva včelínu v Krušlově
Návštěva včelínu v Krušlově

Více v aktualitách


Pojďte, budeme si hrát...
Akce na celý rok

http://www.stachy.net/obec/
Obec Stachy má nové internetové stránky

REKLAMA (příběh jednoho kamaráda)


Přehledová mapa

Kůsovská stezka
Hrad ŠvihovNa rekreačně rehabilitačním pobytu - SAZAMOV 2011


Rehabilitační pobyt SAZAMOV 2011XII. Pacovské sportovní hry seniorů
Naše reprezentanti se zůčastnili XII. ročníku Pacovských sportovních her seniorů, kde získali krásné 4. místo ze 14 týmů. Gratulujeme.Táborák - květen 2011


Táborák - květen 2011

<h1style="text-align: left;"> <h1style="text-align: left;"> 

<h1style="text-align: left;"> 

 

<h1style="text-align: left;"> 

 

 

 

<h1style="text-align: left;"> 

Naše nová pohlednice

<h1style="text-align: left;"> 

 

Naše videa na stránkách You Tube

5.03.2010 - Senioři v Kůsově se zabydlují v nových pokojích domova pro seniory

Obyvatelé domova pro seniory v Kůsově si užívají větší pohodlí. Zařízení poskytuje služby seniorům, osobám s chronickým onemocněním a osobám s kombinovaným postižením. Nástavbou na pavilon „C" byla zachována kapacita zařízení, 140 lůžek, ale snížil se počet klientů na jednotlivých pokojích. Celkové náklady na realizaci projektu činily 37 milionů korun. Necelých 27 milionů získalo zařízení z Norských fondů, více než 7,5 milionu hradil Jihočeský kraj a 2,5 milionu zaplatil Domov pro seniory Kůsov z vlastních zdrojů.

Nástavbou na pavilon „C" vzniklo v Domově pro seniory Kůsov 11 nových dvoulůžkových pokojů s plně bezbariérovým přístupen. Díky novým pokojům se zkvalitnily služby pro klienty, zůstala zachována kapacita zařízení a snížil se počet lůžek ve vícelůžkových pokojích. „Součástí projektu byla i modernizace 17 starších pokojů, instalace plošinového výtahu a vybavení modernizovaných i nových pokojů novým vybavením interiérů. K nově přistavěnému evakuačnímu lůžkovému výtahu byla zřízena příjezdová komunikace a byly provedeny úpravy venkovních ploch," vyjmenoval novinky v domově ředitel Ladislav Gál. Práce na nástavbě a částečné rekonstrukci domova začaly v září roku 2008 a trvaly necelých 15 měsíců, v listopadu 2009 proběhla kolaudace.

V Domově pro seniory v Kůsově pracuje 69 zaměstnanců, kteří poskytují klientům sociální a ošetřovatelskou péči. Vytvářejí podmínky pro sociální oporu, pro dosažení co největší soběstačnosti klientů a pro zajištění individuality. Seniorům se snaží poskytnout důstojnou náhradu za běžné domácí prostředí a podporovat je ve snaze co nejvíce se přiblížit běžnému způsobu života a zachovat si sociální vazby. O tom, že se to v Kůsově daří, je přesvědčená náměstkyně hejtmana Ivana Stráská. Podle ní v domově vládne dobrá nálada jak mezi klienty, tak mezi zaměstnanci. „O tom jsem se přesvědčila už během své letní návštěvy. Nástavba vylepšila materiální podmínky klientů. Jediné, co mě trápí, že nemáme taková zařízení všechna a takové ředitele všude. Připravuje se ale rekonstrukce Domova důchodců Dobrá Voda, která bude stát 95 milionů. Nezvýší kapacitu domova, ale výrazně zvýší komfort našich klientů," uvedla na slavnostním otevřené zrenovované části Domova pro seniory v Kůsově náměstkyně Stráská.

Zvuk: Ivana Stráská - výsledek znamená další zlepšení péče  (531.02 KB)Zvuk: Ivana Stráská - výsledek znamená další zlepšení péče (531.02 KB)


BROŽURA EHP/NORSKA CZ0069


 

MASOPUST - 13. 2. 2010
další fotografie

další fotografie
a také na
YouTube

 

 

Pod názvem masopust se skrývá celé období do začátku postní doby, hlavně však poslední tři dny, jimiž toto období končí. Nejde o církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře a jeho termín se určuje podle Velikonoc. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. Oslavy masopustu byly vždy společenskou záležitostí a lidé se při nich dobře bavili. Přípravou býval "tučný" čtvrtek s pestrým jídelníčkem. Hlavní zábava zažínala v neděli a nezřídka se protáhla až do pondělního rána. Vyvrcholením bylo úterý, kdy se požádaly průvody maškar. Ty neměly obvykle závazná pravidla. V každém kraji a nikdy i v každé vsi byly jiné. Obvykle obcházely od domu k domu, zpívaly, tancovaly a žertovaly na adresu obyvatel. A na závěr vždy popřály hospodářovi pevné zdraví, úspěšný rok a plodný dobytek. Večer po obchůzce končíval jako všechny masopustní dny muzikou a tancem v hospodě, tentokrát však zábava skončila přesně o půlnoci. Současný masopust navazuje na místní tradice. Jeho jádrem je průvod masek, zakončený zábavou v místní hospodě. Průvod prochází obcí, zastavuje se u jednotlivých domů a masky žertují s jejich obyvateli. Velmi často se začíná tím, že vybrané masky žádají starostu o povolení průchodu obcí a slibují, že nebudou tropit neplechu. Právě tak je stále oblíbené ukončení masopustu pochováváním basy (případně symbolickým střílením kobyly či medvěda). To je příležitostí ke čtení "rozsudku", v němž se často humornou formou vzpomíná na události uplynulého roku v obci.Děkujeme "Michalákům" za veselé dopoledne. :-)

 

 

Masopust

 

Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.

Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst (více v dalších sekcí postní doby). Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.

Jak takový masopust probíhal dříve? (A někde třeba ještě probíhá.)

Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.

Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.

Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.

Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Ale asi většina z nás se v této době zúčastní nějakého karnevalu nebo průvodu maškar. Pro ty, kdo si nevědí rady s maskou a zároveň ji nechtějí koupit hotovou v obchodě, zde v nejbližší době nabídneme ke stažení několik tipů na výrobu jednoduché karnevalové masky.

 

 

 

 

Menu

Koronavirus Sledujte Videa a informace o prevenci

„Zlu k vítězství stačí,
když slušní lidé nedělají nic.“

                          Edmund Burke

 

http://www.domovkusov.cz/zrizovatelČinnost organizace Domov pro seniory Stachy-Kůsov je pravidelně podporována z rozpočtu Jihočeského kraje.

DPS - podzim 2008

Historický pohled na domov 1967

Pohled na domov 2008

DD Kůsov1965.jpgHistorický pohled na domov

Poslední aktualizace

26. 7. 2021

„Většina lidí ve skutečnosti nechce svobodu, protože svoboda zahrnuje odpovědnost a většina lidí se bojí odpovědnosti.“  Sigmund Freud

http://www.domovkusov.cz/aktuality

Chci přijímat aktuální zprávy

http://www.domovkusov.cz/aktuality?action=addSubscriber

Kde nás najdete

Kde nás najdete

REKLAMA

Krátký příběh jednoho kamaráda...

Kůsovská stezka

http://www.domovkusov.cz/kusovska-stezka

Pravda a lež

Jedna legenda vypráví, že se jednoho dne potkala lež s pravdou.

-Dobrý den. Řekla lež.

-Dobrý den. Odpověděla pravda.

-Nádherný den. Řekla lež.

A tak se pravda rozhlédla, aby se podívala, jestli je to tak. Bylo.
-Nádherný den. Řekla tedy pravda.

-Ještě krásnější je to jezero. Řekla lež.

Tak se pravda rozhlédla, aby viděla, jestli je tomu tak a souhlasila.

Běžela lež k vodě a řekla…

-Ta voda je ještě krásnější. Plavme.

Pravda se dotkla vody svými prsty a opravdu byla nádherná a důvěřovala lži.

Obě si vysvlékly oblečení a klidně plavaly.

Po chvíli vyšla lež, oblékla se do šatů pravdy a odešla.

Pravda, neschopna obléci se do šatů lži, začala kráčet bez oblečení a všichni se jí děsili, když ji uviděli.

A tak se to stalo, že dnes lidé raději přijmou lež oblečenou za pravdu, než nahou pravdu.

Jean-Léon Gerôme, 1896

Nová huť na Kůsově

Nová huť
Logo_turistik.cz.gif

Rozhledna - Kůsov

Rozhledna
Logo_turistik.cz.gif

Sluneční hodiny Kůsov (JV)

astro.cz

Sluneční hodiny Kůsov (JZ)

astro.cz

STACHY

http://www.stachy.net/

Městský úřad Vimperk

Městský úřad Vimperk

PRACHATICKÝ DENÍK

http://prachaticky.denik.cz/

ZPRÁVY Z REGIONU

KULTURA Z REGIONU

KLATOVSKÝ DENNÍK

http://klatovsky.denik.cz/

ZPRÁVY Z REGIONU

KULTURA Z REGIONU

Kvalita života

Národní program přípravy na stárnutí (2008-2012)

BOZP info

BOZP info
bozp_info_logo.gif

Dokumentace BOZP a PO
Dokumentace BOZP a PO.jpg

Bezpečnostní tabulky

RYBAŘENÍ V MAĎARSKU

http://rybarenivmadarsku.wgz.cz/

MRKNI NA MRK

Rybářský server MRK
mrk_ico3.gif

ESET Online Scanner

ESET Online Scaner
ESET_logo_dark.gif

KOHOUTÍ KŘÍŽ

Kohoutí kříž
Kohoutí_kříž.gif

Webhosting

ANTEE Integrated Services

Fulltextové vyhledávání 2.0

7. 6. Iveta, Slavoj

Zítra: Medard

Kůsovské novinky

Inzerce

Hlasování - o nejhezčí vytvořený koutek v parku DPS
a) 01 - Koule
  
 1946
b) 02 - U kříže
  
 2260
c) 03 - U pergoly
  
 2130
d) 04 - Slavobrána
  
 1507

Návštěvnost stránek

455296
2013