image

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > SMAZAT - po kontrole obsahu zákazníkem > Slovem i obrazem 2013-2015

Omyly ducha přibývají ve stáří jako vrásky na tváři
Francois de la Rochefoucauld 

http://www.netkatalog.cz/firma/354756-domov-pro-seniory-stachy-kusov/

 logo-final-partner.gif

Reklama INFOKANÁL 01.jpg 

2016 02 10 Turnaj člověče.jpg

 Reklama INFOKANÁL 01.jpg

Putovní výstava „Matka Vojtěcha – služebnice Boží – Statečný svědek víry“

Patnáct panelů výstavy zachycuje život Matky Vojtěchy od roku 1914 do roku 1988 a přináší svědectví o tom, jak se z malého venkovského děvčátka stala velmi záhy milosrdná sestra sv. Karla Boromejského.

Matka Vojtěcha.jpg„Pravou hodnotu našim skutkům dodává láska.“

Matka Vojtěcha

Matka Vojtěcha Hasmandová se narodila 25. 3. 1914 v Huštěnovicích nedaleko Velehradu jako šestá ze sedmi dětí. Při křtu dostala jméno Antonie. Doma jí říkali Tonečka. Boží volání k zasvěcenému životu zaslechla již ve velmi mladém věku. Ve 13. letech vstoupila do Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v provinčním domě ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Po období řeholní formace a studiu na učitelském ústavu v Praze působila jako učitelka, ve válce jako ošetřovatelka a pak zastávala službu představené komunity v Prachaticích.

30. dubna 1950 Byla ustanovena představenou komunity v Prachaticích a vedoucí ústavu Charity v Prachaticích (v rodném domě sv. Jana Nepomuka Neumanna).

2016_01_29_MV_001.JPG 2016_01_29_MV_000.JPG 2016_01_29_MV_002.JPG
2016_01_29_MV_01.JPG 2016_01_29_MV_02.JPG 2016_01_29_MV_03.JPG
2016_01_29_MV_003.JPG 2016_01_29_MV_04.JPG 2016_01_29_MV_004.JPG

Kompletní fotogalerii najdete na:

Reklama INFOKANÁL 01.jpg

 

 

 

Pusťte si reproduktory :-)

 

       

 

 Kompletní fotogalerii najdete na:

 

 Přání z Kůsova 2015.avi

Muzeum Lamberská stezka v Žihobcích

 

Západočeský kraj nabízí mnoho zajímavých míst k výletům. Muzeum Lamberská stezka v Žihobcích je jedním z nich. Expozicí poštovního úřadu za války a přehlídkou vějířů se pyšní přízemí. V prvním patře " zabrousíte " do historie Žihobec a dalších obcí, které patřily šlechtickému rodu Lamberků. Jeden pokoj je vybaven dokonce tak, jako když zde pobývalo panstvo. Kdo máte rád historii, jistě uvítáte výlet do této malebné vesničky.  A pokud se tam vypravíte, nevynechte návštěvu kostela Proměnění Páně zrekonstruovaném v roce 2010. Z pohledů našich uživatelů, kteří toto místo navštívili se dala vyčíst spokojenost a touha uskutečnit další výlet co nejdříve.

 

Chvalkovský turnaj

 

Kůsovská trojka spolu s doprovodem rozjela se do Chvalkova na turnaj. Zápolila s domácími, dále s družstvem z Kaplice a Horní Stronice. Petang a ruské kuželky vystřídala vědomostní soutěž: najít pět rozdílů, slovní hádanka a skládání oregamů. Naši " vyslanci " obhájili druhé místo. To není vůbec špatné. I na doprovod zde bylo myšleno, zapojil se do disciplín petang, kuželky a skládání na čas. V této kategorii 1. místo vybojoval náš doprovod, paní Hanka Šindlerová. Děkujeme za skvělou prezentaci.

 

Poutní mše

 

V úterý 15. září 2015 se na Kůsově poutní mše konala.  Slavili jsme totiž svátek naší kaple, jež je vysvěcena k Povýšení sv. Kříže. Této vzácné příležitosti se ujali pan biskup Pavel Posád, páni faráři Petr a Vavřinec a pan jáhen Jaroslav. Řádové sestřičky a paní Viktorie podpořily mši svým zpěvem spolu s panem farářem Vavřincem, který nejen zpíval, ale ukázal nám svůj um ve hře na kytaru. Účast byla úchvatná. Nebylo jediného volného místa. Svědčí o tom i vyhotovené fotografie. Co by to bylo za oslavu bez pohoštění. Káva se zákusky a chlebíčky byla podávána. Bujaré veselí a smích zde panovaly. Takže svátek kaple si myslím jsme oslavili se vší poctou.

 

Kvítko Rohanov

 

Rodinný penzion Kvítko jsme navštívilti jeli, pěkné pokoje pojmenované názvy květin shlédli. Vzhledem k deštivému počasí jsme koně nakrmiti nemohli, ale i tak se návštěva vydařila. Nad pohoštěním, které si pro nás hostitelka přichystala, se naši uživatelé jen usmívali a v zápětí si pochutnávali na bábovkách a chlebíčkách. S blížícím se rozloučením, vytvořili jsme několik fotografií na památku.

 

Antonie MAJDLOVÁ - 103 LET - Blahopřejeme

http://001.8u.cz/f/kulata-slavnostni-kytice-ruzi-se-santynkami.jpg

 

Paní, Antonie Majdlová, naše nejstarší uživatelka , oslavila 7. září 2015 krásné 103. narozeniny. Paní Majdlová přijímala v tento a další dny jednu návštěvu za druhou. Pokoj byl tedy rázem poset květinami s dárkovými balíčky.  I my se přidáváme s gratulací krásných narozenin spolu s balíčkem dobrot.

 

Táborák

 

Ohýnek se rozhoříval v krbu a už se přikládaly vuřty, na které se uživatelé nevýslovně těšili. " To si pochutnáme," říkali si navzájem. Poté zlatavým mokem tu dobrotu zapili. A ptáte - li se po hudbě? Ta nesmí chybět u žádného táboráku. Pan Mráček se svou harmonikou doladil celou akci k absolutní spokojenosti.

 

Šipky

 

Tesání Stožeckého trámu

 

Akce nazvaná " Tesání stožeckého trámu " není ryze mužskou záležitostí. Tohto výletu se zúčastní jak naši uživatelé, tak uživatelky.  Jsme zvědaví na názory obou stran, zda budou spokojeni či nikoli.

 

Cvičení na dvorku

 

 

Bowling

 

"Venkovní hry" pokračují bowlingem . Pro případ děštivého počasí jsme vymysleli náhradní řešení. Hru přesuneme dovnitř. Kdo bude vítěz? Kolik kuželek bude nejvíce svržeo? Bude následovat odměna? Přijďte si s námi zahrát a společně si odpovíme na zmiňované otázky.

 

 

Minigolf

Zrodil se nápad uspořádat souboj mezi středisky 1,2,3 a to ve hře " minigolf ". Upravíme terén, seznámíme se s pravidly a " vzhůru do boje ". Nakonec vše dopadlo jinak a to házením míčků do koše v prostorách domova.

Pokus číslo dvě ve hře minigolf, která byla naplánována již na předcházející týden. " Dnes to určitě vyjde " říkáme si od rána. Uživatelé se moc těší, obzvláště " nováčci " na svou první hru u nás.

 

Oslava narozenin

Narozeninová oslava v červnu připadá na dvacátéhočtvrtého. Pro některé uživatele událost známá, ale přivítáme zde i nové oslavence. Zbývá jen popřát všem, ať si oslavu užijí, pobaví se, více se poznají a ještě si přitom pochutnají.

 

"Pacovské hry seniorů 2015"

Máme tu červen a s ním je spojená naše účast na Pacovských hrách seniorů. Kromě kůsovského a pacovských týmů posílily hry družstva z Proseče, Strakonic, Telče, Pelhřimova...Program zahrnoval disciplíny tak říkajíc z každého soudku něco. Za kuželky, kolíčky a hod na terč si přičítal každý jednotlivec body zvlášť. Na družstva pak čekala tzv. vědomostní stezka. První místo vybojovalo " naše kůsovské družstvo ". Odměněno bylo bohatě.  Kromě poháru a medaile se pyšnilo i koláčem a velkým košem plných dobrot. Druhé místo obhájili prosečtí a třetí místo domácí, pacovští. A to není všechno. I v jednotlivcích jsme byli úspěšní, naše uživatelka vyhrála první místo. Doprovod také nezůstal pozadu a soutěžil  v disciplínách jako puzzle, poznej obrázek a hádankách. Gratulace všem účastníkům.

 

"Rok na vsi." Vystoupení žáků ZŠ Vacov

Žáky Základní školy z Vacova s paní učitelkou jsme v Kůsově přivítali úplně poprvé a to s pořadem " Rok na vsi." Z názvu vyplývá, že vesnice hrála v tomto vystoupení hlavní roli. Pro začátek zvolili pásmo zachycující " vesnické zvyky a tradice " o masopustu, Velikonocích, prvním máji, posvícení a Vánocích v podobě recitace a tance na rytmické melodie. Menší děti " ze školní družiny " uživatelům zahrály pohádku " O řepě ". Po pohádce se vrátily větší " děti " s písničkami, které nám současně s paní učitelkou zahrály na kytaru, triangl, činely... Závěrečnou " zrychlovačkou" a obdarováním, jak účinkujích, tak posluchačů, jsme ukončili toto kulturní odpoledne.

 

Dostupná Šumava

Deset uživatelů domova se vypravilo na výlet zvaný  " Dostupná Šumava ", jež organizuje ČSAD Sušice ve spolupráci s Národním parkem. Jaká místa navštívili? Slatě Tříjezerní a Chalupskou, dále Modravu, Březník, Kvildu... I přes deštivé počasí byl výlet uskutečněn dle plánované trasy. A komentář našich uživatel?  " Počasí se nedá naplánovat, ale i tak to bylo dobrý ." " Jeli bychom zase ."

 

 

Vystoupení ZUŠ Stachy

Vystoupení žáků ZUŠ Stachy. " Na děti určitě půjdeme ", nechali se slyšet naši uživatele." Rádi je posloucháme ." " Jsou šikovné a se svými pedagogy nás vždy potěší svým uměním. " Tentokráte zařadili do svého repertoáru skladby vážné, lidové a pohádkové zahrané na klavír, housle či dudy...  Na závěr nám zazpívaly pásmo písní.

 

Táborák - Máj

Na táborák nám ne vždy vyjde pěkné počasí, ale nás to přesto neodradí. Na pečených vuřtech si i tak uživatelé pochutnali a zazpívali spolu s panem Mráčkem za doprovodu harmoniky a to v naší prostorné jídelně. Spokojenost ve tvářích uživatelů předčila deštivé a chladné počasí. Na mnohých místech se rovněž v tento den stavěla májka, i my jsme nebyli výjimkou, zkrášluje náš park.


Pomocná síla do kuchyně

Kuchař - Kuchařka

DOMOV PRO SENIORY STACHY - KŮSOV
nabízí zaměstnanecká místa na pozice:

Pomocná síla do kuchyně
Kuchař - Kuchařka

Výroba specialit české kuchyně, studené kuchyně včetně sestavování vlastních receptur, výroba dietních jídel.
Bližší informace:
+420 734 785 259
+420 606 617 053
+420 388 428 213

Nástup možný ihned.

Nájezdová rampa
 
   Kůsovské novinky

 

chař, Kuchařka, Kuchař, kuchařka, kuchař, kuchařka zaměstnání, nabídka zamětnání

 

 

 

Oslava MDŽ 2015
Slavíte MDŽ? V našem domově sestřičky střediska 1 uspořádaly nejen pro své klientky, ale i klienty oslavu jako poctu 8. březnu - Mezinárodnímu dni žen. Zahájení se ujal pan ředitel básní, za níž sklidil velký dík a potlesk od všech přítomných. Přípitkem a pochutnáváním si na koblihách vlastnoručně upečených od sestřiček za poslechu harmoniky pokračovalo toto velice zdařilé úterní odpoledne.
   Kůsovské novinky

Báseň stařenky


Poslyšte, sestro, když na mě hledíte, řekněte, koho to před sebou vidíte.
Ach ano, je to jen ubohá stařena s divnýma očima a napůl šílená.

Odpověď nedá vám, jídlo jí padá, nevnímá, když po ní něco se žádá,
o světě neví, jen přidělává práci, boty a punčochy napořád ztrácí. 

Někdy je svéhlavá, jindy se umí chovat, už potřebuje však krmit a přebalovat.
Tohle to vidíte? Tohle si myslíte? Sestřičko, vždyť o mně vůbec nic nevíte.

Budu vám vyprávět, kým vším jsem bývala, než jsem se bezmocná až sem k vám dostala.
Miláčkem rodičů, děvčátkem, tak sotva deset let s bratry a sestrami slád život jako med.

Šestnáctiletou kráskou, plující v oblacích, dychtivou prvních lásek a pořád samý smích.
V dvaceti nevěstou se srdcem bušícím, co skládala svůj slib za bílou kyticí. 

A když mi bylo pár let po dvaceti, já chtěla šťastný domov pro své děti, 
Pak přešla třicítka a pouta lásky dětí, jak rostly, už mohli jsme uzlovat popaměti. 

A je mi čtyřicet, synové odchází, jenom můj věrný muž pořád mě provází. 
Padesátka přišla, ale s ní další malí, co u mě na klíně si jak ti první hráli.

Však začala doba zlá, můj manžel zesnul v Pánu, mám z budoucnosti strach, někdo mi zavřel bránu. 
Život jde dál, mé děti mají vrásky a já jen vzpomínám na ně a na dny lásky.

Příroda krutá je, i když byl život krásný, na stará kolena nadělá z nás všech blázny.
Tělo mi neslouží, s grácií už je ámen, kde srdce tlouklo dřív, dnes cítím jenom kámen. 

Však vprostřed zkázy tá mladičká dívka žije a srdce jí, byť hořce, tam uvnitř pořád bije. 
Vzpomíná na radost, na žal, co rozehřívá, vždyť pořád miluje a nepřestala být živá. 

Málo bylo těch let a netáhla se líně, já smířila se s tím, že všechno jednou mine. 

Otevřete oči, sestřičko, teď, když to všechno víte, neuvidíte seschlou stařenu... 

 

Teď už - MĚ uvidíte!

 

Puzzle duo
Hra zvaná " puzzle duo " může někoho zaskočit. Ale není čeho se bát. Dva hráči budou proti sobě skládat dílky do sebe až vznikne ucelený obrázek. Kdo bude nejlepší? Přece všichni. Pro nás je důležitá účast.
   Kůsovské novinky

 

Hledej obrázek
Repertoár her neustále rozšiřujeme. Pohledy, jež se skrývají pod názvem  " Hledej obrázek." budou mít 11.3.2015 rovněž premiéru. Do velkého množství nejrůznějších pohledů zamícháme sváteční, velikonoční pohledy, které budou uživatelé vybírat.
   Kůsovské novinky

 

MASOPUST 2015
Fotografie z Masopustu 2015 v podání mladé fotografky Dominiky Lukáčové
   Kůsovské novinky

 

 

 

 

Aktivizační činnost LEDEN 2015

 

 

   Kůsovské novinky

 

 

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace

(akutní respirační onemocnění, atd.)

platí

v Domově pro seniory Stachy - Kůsov od dnešního dne až do odvolání

doporučení k

OMEZENÍ NÁVŠTĚV.

Žádáme všechny osoby, které pociťují příznaky nachlazení nebo chřipky,

aby návštěvu odložily a naše uživatele nevystavovaly dalšímu riziku šíření onemocnění.

Děkujeme za pochopení.

Kůsov dne 9. února 2015

 

 

Světový de nociální práce - 17.3.2015

Světový den sociální práce

Světový den sociální práce letos připadá na 17. 3. 2015 (třetí úterý v měsíci březnu). Tento den vyhlašuje Mezinárodní federace sociálních pracovníků (IFSW).

Letošní téma Světového dne sociální práce vychází z Mezinárodního manifestu (The Global Agenda), ve kterém se tři mezinárodní organizace zastupující praxi a vzdělání v oblasti sociální práce a sociálního rozvoje (Mezinárodní federace sociálních pracovníků - IFSW, Mezinárodní asociace škol sociální práce - IASSW a Mezinárodní rada pro sociální péči - ICSW) zavázaly mimo jiné k prosazování oblasti zájmu důstojnosti a hodnoty člověka. Pro rok 2015 je vyhlášené téma: „Podpora důstojnosti člověka a hodnota lidství“.

 

 

Analýza vlivu nové typologie sociálních služeb na systém fungování sociálních služeb v ČR

Podrobnosti zde

 

 

Náš terapeut HARDY - MIX 2014

 

   Kůsovské novinky

 

 

Silvestrovký vozembouch
Silvestr, poslední den v roce, jsme pojali, jak to bývá, v duchu zábavy, smíchu, pohody s něčím dobrým k pití a k zakousnutí. Zastaveníčko s muzikanty, jež nám zazpívali v doprovodu harmoniky a vozembouchu, nastartovalo u uživatelů tu správnou " silvestrovskou náladu". 
   Kůsovské novinky

 

Slunce seno jahody
V silvestrovské náladě jsme pokračovali i nadále a to několika scénkami z trilogie Slunce, seno... v podání uživatelů Sociální Pohody z Javorníka. Divadelní představení zakončili písní s ukázkou nošení knih na hlavě, jež pochází , jak si jistě vybavíte, ze třetího dílu této komedie.
   Kůsovské novinky

 

 

ŠTĚDRÝ DEN
Sváteční atmosféra, vánoční výzdoba, na stolech cukroví a jiné dobroty, štědrovečerní večeře, rozsvícené stromky, pod nimiž se skrývala překvapení v dárkových taškách pro uživatele. Vánoce jako " doma ".
   Kůsovské novinky

 

 

Slavnost andělů
   
Děti ze Základní umělecké školy ze Stach pod vedením paní učitelky Vacíkové nám zahrály příběh  Marie a Josefa prokládaný vánočními koledami. Přenesli jsme se tak do svátečních dní plných pohody a klidu. Vystoupení bylo zakončeno rozdáním drobných dárečků vytvořených dětmi uživatelům domova. Ale i účinkující od nás odjížděli obdarováni " ježíškem ". 
   Kůsovské novinky

 

Předvánoční posezení
Sestřičky střediska jedna zorganizovali předvánoční posezení pro své klienty. Vánoční koledy, cukroví, na němž se podíleli i uživatelé a trochu vínka na přiťuknutí. Prostě prima předvánoční besídka.
   Kůsovské novinky

 

Senioři mezi námi
Luštíme křížovky, cvičíme tak paměť. Zapojujeme se i do " soutěžních křížovek " s úspěšným výsledkem. Jednou z příležitostí je projekt Senioři mezi námi. Křížovku roku 2014 vyplnilo mnoho našich uživatelů, z nichž jedna uživatelka se umístila na dvacátém třetím místě z padesáti vylosovaných. Za tento pěkný výsledek byla obdarována knihou plnou křížovek pro seniory. Gratulujeme. 
   Kůsovské novinky

 

 

 

Vánoční koncert ZUŠ Stachy
V duchu Vánoc žije domov celý prosinec. Mikulášskou nadílkou počínaje, pokračujíc vánočním koncertem. V místě, kde se koncert konal, v půdních prostorách domova, posílilo prožitek v nás. Žáci Základní umělecké školy ze Stach zahrnuli do svého repertoáru nejen vánoční koledy, ale i skladby jiného žánru. To vše v podání klavíru, houslí, dud... Za svůj um byli účinkující odměněni potleskem a vánočním dárečkem společně s přáním krásných Vánoc.
   Kůsovské novinky

 

RYBIČKY
 
   Kůsovské novinky

 

OPRAVA VCHODU "C"
 
   Kůsovské novinky

 

PEČEME NA VÁNOCE
 

 

MIKULÁŠ S MUZIKOU
Kdo by se netěšil na mikuláše a anděla. Na čerty? To už je horší. Mikuláš spolu s doprovodem a nutno podotknout i s " nadílkou " navštívil nejprve oddělení domova. Netrpělivým uživatelům na jídelně zkrátilo chvilku hudební vystoupení Agentury Iva spojené s povídáním nazvané " Ten vánoční čas ". Ke kůsovskému mikuláši patří voňavý punč, bábovky a chlebíčky. Odolali by jste?

 

Andělské Vánoce
Ve Vimperských novinách byla uveřejněna upoutávka k účasti na vánoční soutěži o nejkrásnějšího andílka nazvanou " Andělské Vánoce ". Naši uživatelé za pomoci paní Šindlerové se do soutěže přihlásili, což se jim vyplatilo. Svým andílkem sklidili úspěch a právem si jeli pro odměnu a prohlédnout si konkurenční andílky.

 

LISTOPAD NA KŮSOVĚ
 
 Rajčenet

 

ALERGENY

Jak budeme ve stravovacích provozech
informovat o alergenech

Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které ukládá povinnost stravovacích provozů uvádět alergeny obsažené v nabízených pokrmech s účinností od 13. 12. 2014. Alergeny se rozumí potraviny uvedené v Příloze II Nařízení 1169/2011.

Nařízení ukládá povinnost vyznačit u nebalených potravin (mezi které, dle článku 1 odst. 3 nařízení, patří i pokrmy) na viditelném místě písemný výčet stanovených alergenů obsažených v nabízených pokrmech (včetně nápojů).

V nejbližší době očekáváme od Ministerstva zdravotnictví České republiky vydání Metodického pokynu informování o alergenech v provozech společného stravování.

Uvádění informace o přítomnosti alergenů v pokrmech (MPSV)


LETNÍ OHLÉDNUTÍ 2014     :-)

ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou
O tom, že naši uživatelé mají rádi zvířata svědčí dlouhý seznam zájemců po uveřejnění nabídky výletu do Zoo Hluboká. Nedočkavost nás provázela několik dní před odjezdem. 16. září 2014 " výletníci " zajásali " jedeme ".
 Rajčenet

 

Chvalkovský turnaj
Tři uživatelé spolu s doprovodem byli vysláni utkat se ve Chvalkovském turnaji se zástupci několika domovů. S kuželkami, hudebním kvízem, poznáváním hub a dalšími disciplínami si " kůsovští soutěžící " hravě poradili a obhájili první místo.
  Rajčenet

 

Bowling
Jelikož nás čeká účast na " Chvalkovském turnaji ", trénovali jsme " bowling ", který by mohl být součástí programu. " Přišla jsem a zvítězila jsem ", prohlásila jedna z klientek. Má pravdu, nemyslíte?
  Rajčenet


 

paní Majdlová Antonie - 102 let !!!

Přemýšleli jsme, jak potěšit paní Antonii Majdlovou, která oslaví 7. září 2014 své krásné 102. narozeniny. A tu nás napadlo uskutečnit výlet do míst, kam paní Antonie Majdlová ráda jezdila.

  Rajčenet

 

Rokyta
  Rajčenet

 

Kriket
 
  Rajčenet

 

Pstruhová líheň
Pstruhovou líheň na Borové Ladě můžeme zařadit mezi další místa, které naši uživatelé navštívili  a to 29. července 2014. Jedna z uživatelek celý výlet okomentovala slovy: " Zítra bych jela zas."
  Rajčenet

 

Sklářská huť VIMPERK
Umění sklářské obdivovala " kůsovská " šestičlenná výprava ve Sklářské huti ve Vimperku. Vystavované výrobky jako poháry, svíčky, misky, sklenice a mnohem více si zde nejen prohlédli, ale mohli si je i zakoupit.
  Rajčenet

 

Pošumavské hasičské muzeum Stachy
Opakovaně jsme vyjeli na prohlídku Pošumavského hasičského muzea se skupinou klientů, kteří  ještě muzeum nenavštívili. Byli zasvěceni do historie vývoje hasičské techniky, výzbroje a výstroje.
  Rajčenet


 

Výlet do Strakonic
Několik uživatelů navštívilo město Strakonice. Cílem bylo pro někoho poznání něčeho nového, pro někoho spíše znamenal zavzpomínání na pěkné chvilky strávené va Strakonicích. Jejich kroky vedly do Muzea Středního Pootaví nacházejícího se v prostorách hradu.
  Rajčenet

 

Bowling
Středeční odpoledne vyplnil uživatelům bowling. Každá svržená kuželka vykouzlila úsměv na tvářích klientů. Ale našli se i tací, kteří nebyli ze svého výkonu příliš nadšeni. " Jenom tři." " To je bída."
  Rajčenet

 

Pacovské hry

Pozvání na další ročník Pacovských her jsme uvítali s dalšími domy. A to z Telče, Chýnova, Obořiště...

Celkem třináct družstev se utkalo v přesmyčkách, ve věšení prádla, vyřazování věcí, které mezi ostatní nepatří, ruských kuželek či košíkové. Soutěžící posilněni bohatým pohoštěním vynaložili všechny své síly, aby dosáhli pěkných výsledků.
  Rajčenet

 

Sovinec

První výlet v tomto roce podnikli uživatelé spolu s doprovodem do nedaleké Borové Lady, kde je zpřístupněn od května 2013 " Sovinec." Tento poněkud přírodovědní výlet uchvátil všechny účastníky.

  Rajčenet

 

Hokej

Hokej, to tu ještě nebylo, viďte pani. Šeptali si uživatelé. Branku představovaly dvě plastové lahve naplněné vodou. Mezi ně se uživatelé trefovali a to celkem pětkrát. Jeden uživatel byl tak úspěšný, že zabodoval všemi pěti pokusy. Ani ostatní nezůstali pozadu. Na snaživé hráče čekalo sladké překvapení na závěr.

  Rajčenet

 

Aktivizace jednoho dne

 

  Rajčenet


 

ZUŠ Stachy - Den matek
Nejen pro uživatelky bylo věnováno květnové vystoupení žáků Základní umělecké školy ze Stach za podpory svých pedagogů. Jistě víte, komu byl program určen. Proč by ale " Den matek " nemohli oslavit uživatelky s uživateli? Skladby jako Menuet, Mazurku či Taneček zahrané na klarinet, klavír, saxofon a housle potěšily nejednoho posluchače.
  Rajčenet

 

Táborák
Pečené vuřty na ohni vždy sklidí v našem domově velký úspěch. Tak tomu bylo i 30. dubna 2014, kdy na uživatele čekalo překvapení. Tím byla " májka", o jejíž vyhotovení a zasazení se postarali zaměstnanci. A to není vše. K táborákové náladě přispěl hudební soubor Kůrovci z nedalekých Kašperských Hor. Spokojenost uživatelů byla zjevná. Podupávali si do taktu a přitom si pochutnávali na propečených vuřtech.
  Rajčenet

 

 


Prohlédněte si malou výstavku obrazů našeho obyvatele, pana Josefa Rybáčka, myslivce a rybáře, rodáka ze Strašína.

 

 


Divadlo - Javorník

 

další fotografie na rajčenetu

 Smutný konec
jedné dominanty našeho domova


 

Pečeme na VELIKONOCE

 

další fotografie na rajčenetu

 

 

 

Řepické babči

Řepické babči uchvátily  všechny přítomné svými tanečky na populární melodie a co je obdivuhodné i v několika přestrojeních. Chvíle čekání jistě stála za to. Všichni se dobře bavili a tak to má být. 

Kůsovské novinky

Další fotografie na rajčenetu

 

Masopustní rej na Kůsově

 

MDŽ

Sestřičky střediska 1 překvapily své uživatele uspořádáním posezení s přípitkem, kávou, čajem a koblihami, které vlastnoručně upekly. Dle spokojenosti ve tvářích si uživatelé nejen pochutnali, ale také se navzájem pobavili a společně zazpívali známé písničky.

Kůsovské novinky

Další fotografie na rajčenetu

 

Elčovická dudácká muzika

 Uživatelé s nadšením uvítali vystoupení Elčovické dudácké muziky. Mnozí z nich si totiž pamatují na jejich loňské vystoupení. Celým pořadem provázela uživatele paní Vilánková, která se své role zhostila velice pěkně. Povídání o Šumavě a šumavských tradicích se prolínalo s lidovými písničkami.

Kůsovské novinky

Další fotografie na rajčenetu

 

 Člověče nezlob se

Zájem utkat se ve hře "Člověče nezlob se!" projevilo 19 uživatelů, kteří se dostavili, házeli s vervou kostkami a postupovali každý se svými čtyřmi figurkami směrem k cíli, " do domečků ".

 Kůsovské novinky

Další fotografie na rajčenetu

 

Hod na cíl

 " Hod na cíl ", disciplína, s níž se naši uživatelé zabavili 19. března 2014. Vhodit co nejvíce pytlíků naplněných korálky do koše není jen tak. O tom se přesvědčili všichni přítomní. Uživatelé komentovali celý průběh těmito slovy: " Jo, dobře."  " Á to nejde. "  " Taky ne."

Kůsovské novinky

Další fotografie na rajčenetu

 

Tvoříme společný obraz

 První fotoreportáž ze soutěže o nejhezčí společné dílo :-)

 

 

 

 

 

 

Článek Kůsovské novinky

 Krmelec pro zvěř

Více v Kůsovských novinkách

 

 

Nový občanský zákoník vstoupil v účinnost

 

Zapojte se do diskuze o NOZ na našich internetových stránkách

 

SILVESTR

 

 

Přejeme příjemné prožití svátků,
mnoho překvapení, radosti a hezkých setkání… 
hodně štěstí a zdraví do nového roku!

 

 

 

paní Jarmila HERZOVÁ

Vzpomínky I Vzpomínky na dětství Vzpomínky II
Kytice II Gerbera

 

Mini vernisáž naší uživatelky paní Jarmily HERZOVÉ
Tyto obrázky autorka vytvořila během šesti měsíců.

 

Kytice I

 

 Mikuláš 2013

Agentura Iva s vystoupením nazvaném " Vánoční zastavení ", s pásmem lidových písní a koled, navodila v domově příjemnou předvánoční atmosféru. Uživatelé zpívali spolu s účinkujícími z plných plic. Avšak vyrušili je čerti, kteří sem vtrhli a hledali duše, které by odnesli do pekla. V zápětí vešel do jídelny i Mikuláš a Anděl s nadílkou v podobě balíčků s dobrotami. Obdarováni byli nejen uživatelé na jídelně, ale Mikuláš se svou družinou obcházel celý domov. Čerti opět odešli s nepořízenou a musí si počkat na příští rok, zda budou úspěšnější.

Rajčenet

Vánoční pečení

 Hra zvaná " kroužky" vyplnila uživatelům prosincové odpoledne. Pravidla spočívala v házení kroužků na tyčky připevněné na dřevěné podložce. Za každý kroužek, kterým se uživatelé trefili do tyčky, si připočítali počet bodů u ní uvedené.

 

Soutěžíme

Rajčenet 

 "Míčkovaná"

13. listopadu 2013 jsme jako hru zvolily míčkovanou. Strefit se míčkem do kyblíku značí určité úsilí.  Každý účastník házel celkem dvakrát s počtem devíti míčků. Výkony byly různé, ale u nás platí pravidlo: " Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, zahrát si a pobavit se."

Rajčenet

Oslava narozenin

Naše nejstarší obyvatelka, paní Antonie Majdlová, oslavila v měsíci září své krásné 101 narozeniny. Nejen ji, ale i ostatním oslavencům přejeme hlavně hodně zdraví,  spokojenosti a aby se u nás "cítili stále jako doma."
 

Rybolov

Uživatelé se 16. října 2013 věnovali rybolovu. A jak chytali ryby? Oko ryby v podobě víčka od lahve měli zachytit prutem, na jehož konci byl připevněn magnet. O tuto disciplínu byl velký zájem, přišli si zahrát i uživatelé, kteří se obvykle těmto aktivitám vyhybají.

 Kuželky

Patnáct uživatelů středeční odpoledne nezahálelo a zúčastnilo se zápolení ve shazování kuželek. Napínavou atmosféru doprovázelo povzbuzování, cituji slova: " do toho, do toho ". Všichni byli velice šikovní. U nás platí pravidlo: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a pobavit se s ostatními.

Rajčenet 

 

Ústavní soud rozhodl, že tzv. úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je neústavní

30. října 2013 14:30

Ústavní soud, Brno, TZ 49/13

Ústavní soud dnes vyhlásil nález, kterým rozhodl o neústavnosti vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 475/2012 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2013. Z níže vyložených důvodů však odložil vykonatelnost svého nálezu až do konce roku 2014.

Ústavní soud současně přistoupil k odložení derogace vyhlášky, a to až ke dni 31. 12. 2014. K tomu jej vedl především zájem na zachování právní jistoty a stability systému financování zdravotní péče. Okamžitá derogace vyhlášky by vedla ke zhoršení postavení poskytovatelů zdravotních služeb, jakož v důsledku i pacientů, pokud by jistou dobu neexistovala žádná právní úprava úhrad. Odsunutí vykonatelnosti nálezu dokonce až o jeden rok pak bylo motivováno tím, že dosavadní právní úprava by měla být použitelná i v příštím roce, neboť řada institutů v ní obsažených je aplikovatelná až po uplynutí kalendářního roku, na který se vyhláška vydává. Odložení vykonatelnosti však neznamená, že by ministerstvo zdravotnictví nebylo povinno pro rok 2014 vydat novou právní úpravu. Tato nová právní úprava již navíc musí reflektovat ústavně právní požadavky formulované v nálezu.    

Soudcem zpravodajem v této věci byl Jiří Nykodým, odlišné stanovisko uplatnili soudci Stanislav Balík a Vladimír Kůrka. 

Plné znění nálezu včetně odlišných stanovisek je ke stažení  zde (378.3 kB, Adobe Acrobat dokument).

Ivo Pospíšil
generální sekretář Ústavního soudu

zdroj: http://www.usoud.cz/

 

Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení úhradové vyhlášky

30. října 2013 06:29

Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodne o návrhu skupiny senátorů na zrušení úhradové vyhlášky. Verdikt může výrazně ovlivnit situaci ve zdravotnictví, které se potýká s nedostatkem peněz. Vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro rok 2013.

Podle 39 senátorů napříč politickým spektrem, které zastupuje Alena Dernerová (Severočeši.cz), je vyhláška složitá, nepředvídatelná, nerovná a hlavně neumožňuje řádně financovat zdravotnictví. Většinu úhrad totiž snížila, přestože náklady na provoz rostou.

Ústavní soud se návrhem zabýval od března. V jeho kompetenci je zrušení vyhlášky, případně jejích částí, a to s okamžitou nebo odloženou platností. Stejně tak ale může návrh zamítnout. Soudcem zpravodajem je Jiří Nykodým.

Nepředvídatelnost a nerovnost předpisu

Vyhláška v podstatě stanovuje, kolik mají pojišťovny nemocnicím a lékařům za péči platit, pokud se jim nepodaří dohodnout jinak. Nerovnost vyhlášky vidí senátoři například v tom, že při překročení množství péče daného smlouvou zaplatí pojišťovny lékařům jen část peněz. Nelíbí se jim ani to, že různí poskytovatelé nedostávají za stejnou péči také stejné úhrady.

Nepředvídatelnost předpisu prý spočívá v tom, že snížení úhrad nebylo očekávané a že doktoři předem nevědí, kolik peněz za péči dostanou. Do hry vstupuje také složitost vyhlášky. Obsahuje řadu komplikovaných vzorců, v nichž se málokdo vyzná. Vyžadují prý expertní matematické znalosti.

zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zdravotnictvi/Ustavni-soud-rozhodne-o-navrhu-na-zruseni-uhradove-vyhlasky-291572

 

Plénum - veřejné vyhlášení nálezu

od: 30.10.2013 14:00 do: 30.10.2013 14:30

Typ jednání: veřejné vyhlášení nálezu

Označení senátu nebo pléna: Plénum

Spisová značka: Pl. ÚS 19/13

Jednací místnost:  I. poschodí, senátní místnost č. 151

Soudce zpravodaj: JUDr. Jiří Nykodým

Návrh na přezkoumávané akty:  Návrh na zrušení vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 475/2012, o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2013.

Stručná charakteristika:  Porušení rovnosti v právech

Označení navrhovatelů:  Skupina 39 senátorů Senátu Parlamentu ČR, jejichž jménem jedná senátorka MUDr. Alena Dernerová

Typ řízení:  Řízení o zrušení zákona nebo jiného právního předpisu

((label_titlepred)) JUDr.

((label_lastname)) Nykodým

 

Informace ČLK k ústavní stížnosti na úhradovou vyhlášku

39 senátorů napříč politickým spektrem podalo dne 25.3.2013 Ústavnímu soudu návrh na zrušení tzv. úhradové vyhlášky, který s využitím informací AČMN vypracovala Česká lékařská komora.

Návrh na zrušení vyhlášky č. 475/2012 Sb.

Důvody, které Českou lékařskou komoru vedly k vytvoření návrhu na zrušení tzv. úhradové vyhlášky lze shrnout do tří N (3 N):

1. Nerovnost

2. Nepředvídatelnost (netransparentnost)

3. Neufinancovatelnost

Nerovnost

První nerovností, je redukce úhrady za péči o medicínsky náročnější pacienty. Podle vyhlášky totiž za zcela identickou práci obdrží zcela stejný poskytovatel, stejně kvalifikovaný a vybavený, odměnu ve výši pouhých 30 % řádné běžné úhrady, tedy necelou třetinu, která nestačí ani na pokrytí „vstupních nákladů“, pokud tento poskytovatel překročí „objem smluvené péče“. Překročit jej přitom bude muset často, má-li postupovat lege artis způsobem. Někteří pacienti, řádně pojistné platící klienti zdravotních pojišťoven, takto mohou býti diskriminováni.

Dalším projevem nerovnosti je úhrada za neodkladnou péči. Neodkladnou péči je povinen poskytnout každý poskytovatel a je zpravidla psychicky i odborně náročnější než péče běžná. Přesto je nepochopitelně hodnocena o 25% méně, než zcela stejné zdravotní výkony, které nejsou neodkladnou péčí.

Nepředvídatelnost (netransparentnost)

Poskytovatel zdravotních služeb, ať nemocnice nebo soukromý lékař, se dozví až v pololetí roku 2014, jaké jsou jeho skutečné ekonomické výsledky, jaká tedy bude skutečná výše úhrady od jednotlivých zdravotních pojišťoven za služby, které jejich klientům poskytoval během roku 2013.

Teprve v pololetí 2014 obdrží informaci, zda a v jaké výši bude jednotlivými pojišťovnami sankcionován za to, že při poskytování péče lege artis způsobem pro jejich klienty překročil vyhláškou stanovené limity. Dříve toto nemá šanci zjistit.

Své ekonomické výsledky nemůže tedy předem svým jednáním nijak ovlivnit. Z tohoto pohledu nese vyhlášky rysy SVÉVOLE A LIBOVŮLE, pro které zrušil Ústavní soud nálezem ze dne 27.11.2012 některá ustanovení zákona o zdravotních službách, např. tzv. „přeregistraci“ poskytovatelů.

Neufinancovatelnost

Zatímco zákon č. 48/1997 Sb. v § 13 odstavci 1 zaručuje pojištěncům zdravotní péči na úrovni dostupných poznatků lékařské vědy, ve skutečnosti nemohou poskytovatelé takovou péči pojištěncům poskytnout, protože úhradová vyhláška nastavuje takové parametry, které neumožňují zejména nemocnicím poskytovat pacientům finančně náročnou moderní léčbu.

Zatímco ceny „vstupů“, včetně DPH, se zvýšily, úhrada poskytovatelům zdravotních služeb se snížila. Vyhláška tak brání realizaci zákona.

Z těchto důvodů navrhuje Česká lékařská komora prostřednictvím skupiny senátorů Ústavnímu soudu zrušení celé vyhlášky, alternativně pak alespoň některých jejích ustanovení. Vyhláška č. 475/2012 Sb. je podle názoru navrhovatelů v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

Navrhovatelé jsou si vědomi skutečnosti, že Ústavní soud České republiky není třetí komorou Parlamentu ČR a není v jeho kompetenci přezkoumávat, zda hodnota bodu a výše úhrad zdravotních služeb hrazených ze zdravotního pojištění, které musí vycházet z reálných ekonomických možností státu a zdravotních pojišťoven, jsou stanoveny ve správné výši.

Tyto skutečnosti nepodléhají přezkoumání Ústavním soudem a je věcí moci zákonodárné a výkonné, jak bude výše úhrady hrazených zdravotních služeb nastavena.

Pokud přesto navrhovatelé přistupují k návrhu na zrušení vyhlášky č. 475/2012 Sb. Ústavním soudem, děje se tak nikoli proto, že by usilovali o přehodnocení hodnoty bodu a výše úhrad hrazené péče a regulačních omezení, ale poukazují na skutečnost, že uvedeným podzákonným právním předpisem byl porušen zákaz svévole a libovůle a současně byla zcela ignorována zásada předvídatelnosti práva, která je jako součást základních hodnot právního státu zakotvena v čl. 1 odst. 1 Ústavy.

Kromě toho uvedený podzákonný právní předpis podle názoru navrhovatelů porušuje ustanovení čl. 79 odst. 3 Ústavy, čl. 1 Listiny základních práv a svobod, čl. 26 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, čl. 28 Listiny základních práv a svobod, čl. 31 Listiny základních práv a svobod a čl. 36 Listiny základních práv a svobod.

Navrhovatelé jsou toho názoru, že Ministerstvo zdravotnictví ČR vydáním rozporované vyhlášky č. 475/2012 Sb. dne 31.12.2012 porušilo zákaz svévole a libovůle a porušilo zároveň zásady předvídatelnosti práva. Tím došlo ze strany ministerstva k porušení čl. 79 odst. 3 Ústavy.

Vyhláška č. 475/2012 Sb. (dále také jen „úhradová vyhláška“ nebo „vyhláška“) ve srovnání s předchozími léty snížila úhradu hrazených zdravotních služeb, a to téměř ve všech segmentech (příloha č. 1, 3, 4, 5, 7 a 8).

Ministerstvo zdravotnictví k tomuto kroku přistoupilo zcela nepředvídatelně v situaci, kdy je prokazatelné, že náklady poskytovatelů zdravotních služeb na provoz i v letošním roce porostou, a to zejména v souvislosti se zvýšením DPH, navýšením cen energií atp. Poskytovatelé zdravotních služeb nebyli o plánované změně úhrad předem nijak informováni. Ministerstvo zdravotnictví definitivní obsah úhradové vyhlášky účinný od 1.1.2013 zveřejnilo až její publikací ve Sbírce zákonů dne 31.12.2012.

Pro poskytovatele zdravotních služeb je nastavený způsob úhrad pro letošní rok zcela neočekávaný, když zástupci smluvních poskytovatelů již několik let v rámci dohodovacích řízení varují, že i setrvání na stejné hladině úhrad bez navýšení v porovnání s referenčním obdobím, jak je tomu od roku 2009, není dlouhodobě udržitelné, má-li být zachováno právo občanů vyplývající z ustanovení článku 31 Listiny základních práv a svobod a zakotvené v ustanovení § 13 odstavec 1 zákona č. 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Místo očekávaného navýšení úhrad, které by alespoň z části pokrylo zdražení „vstupů“ do podnikání poskytovatelů zdravotních služeb, došlo naopak ke snížení úhrady u většiny poskytovatelů (nikoli však u všech), přičemž Ministerstvo zdravotnictví jako tvůrce a vydavatel vyhlášky snížení úhrad (vybraným) poskytovatelům nezdůvodnilo žádným ústavně konformním způsobem.

Navrhovatelé jsou toho názoru, že ohrožení dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotní péče, k němuž vlivem vyhlášky č. 475/2012 Sb. dochází, je problémem natolik závažným a naléhavým, že požádali Ústavní soud, aby se jejich návrhem na zrušení tzv. úhradové vyhlášky zabýval přednostně.

Zdroj: www.ZDN.cz

 

 

Přidány nové fotografie (fotoalbum 2 a 3:  Fotogalerie - 50 let založení domova Kůsov

Podívejte se na videa DPS

 Další fotografie:  Fotogalerie - 50 let založení domova Kůsov

Podívejte se na videa DPS

 Chceš-li postavit loď, nesmíš poslat muže, aby sehnali dřevo a připravovali nástroje, ale nejprve musíš ve svých mužích vzbudit touhu po nekonečných dálkách otevřeného moře.


 

     Povím Vám jednu velmi starou historkou, kterou vyprávěl jeden středověký kněz:
       Cestou domu šel po velkém staveništi a zeptal se jednoho muže, který tam pracoval, co tam dělá. Muž odpověděl: „Osekávám kámen“. Druhý dělník na stejnou otázku odpověděl: „Vydělávám si tady svou mzdu“. Třetí dělník, kterému kněz položil tuto otázku odpověděl hrdě: „Stavím katedrálu!“.
     Kdyby se někdo zeptal nás, proč pracujeme v našem domově, asi by uslyšel podobné odpovědi - jeden jen opracovává své kameny, druhý se těší hlavně na peníze, kterými živí rodinu a usnadňují mu život, popřípadě umožňují sportovní nebo kulturní vyžití.
      Jistě ale existuje i třetí typ, který myslí na svůj úkol a cíl své práce.
     V každém z nás asi vězí kousek ze všech tří popsaných typu.
        Během života jistě není motivace k práci vždycky stejná, každý den neposkytuje možnost uvědomit si konečný cíl, přicházejí i pocity marnosti. Proto asi jsme někdy jedním, jindy druhým či třetím typem člověka.

 
Brožura_50_let.pdf
Brožura_50_let.pdf
V letošním roce si v Domově pro seniory Stachy – Kůsov připomeneme padesáté výročí jeho založení. Netradiční pojetí oslavy bude probíhat za účasti uživatelů, zaměstnanců, příznivců a aktivně zainteresovaných při zvelebování domova od jeho založení.

                                                                                                                                                                 Více zde

„Stáří není nemoc…
…ani zásluha,
ale etapa života.“


Konečný stav v internetovém hlasování
v soutěži o nejhezčí vytvořený koutek v parku!!!
Stav 05. 08. 2013 12:00 hodin

 Hlasujte dál
(do 5.8. 12:00 hodin)

 Celkem
hlasů

Hlasování
(Další ankety)

Hlasování
(Kůsovské novinky)

Stav bodů
k 05. 08. 2013

 

 

 

palec nahoru +

palec dolů -

 

01 – Koule

 36 11 11 -14  8

02 - U kříže

 67 36 27 -4  59

03 - U pergoly

 111 75 25 -10

91

04 - Slavobrána

 32 7 6 -19

 -6

CELKEM

246 130 69 -47

152Hodnocení vrcholí - sledujte soutěž o nejhezčí vytvořený koutek v parku!!! - Stav 04. 08. 2013 16:30 hodin

 Hlasujte dál
(do 5.8. 12:00 hodin)

 Celkem
hlasů

Hlasování
(Další ankety)

Hlasování
(Kůsovské novinky)

Stav bodů
k 04. 08. 2013

 

 

 

palec nahoru +

palec dolů -

 

01 – Koule

 33

+11

+9

-13

+7

02 - U kříže

 57

+29

+25

-3

+51

03 - U pergoly

 57

+28

+20

-9

+39

04 - Slavobrána

 29

+7

+5

-17

-5

Hlasování v anketě "Nejhezčí vytvořený koutek v parku" jde do finále

Meteo údaje ČOV DPS Stachy - Kůsov

Sledujte soutěž o nejhezčí vytvořený koutek v parku!!! - Stav 02. 08. 2013

 Hlasujte dál
(do 5.8. 12:00 hodin)

 Celkem
hlasů

Hlasování
(Další ankety)

Hlasování
(Kůsovské novinky)

Stav bodů
k 02. 08. 2013

 

 

 

palec nahoru +

palec dolů -

 

01 – Koule

 23

+10

+9

-4

+15

02 - U kříže

 38

+20

+15

-3

+32

03 - U pergoly

 47

+25

+20

-2

+43

04 - Slavobrána

 14

+4

+5

-5

+4

 

Sledujte soutěž o nejhezčí vytvořený koutek v parku!!! - Stav 31. 07. 2013

 Hlasujte dál
(do 5.8. 12:00 hodin)

 Celkem
hlasů

Hlasování
(Další ankety)

Hlasování
(Kůsovské novinky)

Stav bodů
k 31. 07. 2013

 

 

 

palec nahoru +

palec dolů -

 

01 – Koule

 17

+8

+7

-2

+13

02 - U kříže

 26

+15

+8

-3

+20

03 - U pergoly

 41

+22

+19

0

+41

04 - Slavobrána

 11

+4

+5

-2

+7

 

Jeden z několika klidových zátiší v domově

 

Dokončení opravy komunikace položením asfaltového koberce

 

Posezení s opékáním vuřtů pro středisko 1 a 3
(reportáž v Kůsovských novinkách)
Rajčenet

Návštěva Pošumavského hasičského muzea
(reportáž zde)
Skvělou fotoreportáž od pana Libora Mináře najdete zde na Rajčenetu

 

Nevýhodné smlouvy VZP ohrozily důchodce v domovech (15. až 27. minuta pořadu Reportéři ČT dne 22.7.2013 vysílané od 21:45 na ČT 1).

Odkaz na tento pořad: je ZDE
Byly vytvořeny tři nová místa pro parkování invalidů u hlavního vchodu DPS

Nové parkoviště pro 16 automobilů je dokončeno

Nové parkovací podmínky v DPS

 

Probíhá oprava příjezdové komunikace do dvora

JAK na krtka?

Krtek je to zvířátko hezké, milé, pohádkové ale v našem parku řádí jako střela :-)
Poraďte nám jak ho odporučit někam jinam a přitom neporušit zákon o jeho ochraně.


Zahradní hry dne 2. července 2013

 

To je senzace!
To tady ještě nebylo...
Každý člen družstva z Domova pro seniory Stachy - Kůsov
si odnesl dvě medaile z Pacova.

     Soutěž družstev              1. místo zlatá medaile
     Soutěž jednotlivců              3. místo pan BUCHTELA Václav
    Soutěž jednotlivců              2. místo paní VORLÍČKOVÁ Jana
 Soutěž jednotlivců            
 2. místo pan VOLDŘICH František

Všem členům družstva i doprovodu děkujeme a

GRATULUJEME
(článek v Kůsovských novinkách)

 

Objevte další zajímavosti na našich stránkách :-)

Navštivte také v nabídce "Různé":

Počasí - Churáňov

Předpověď počasí

Počasí Vimperk

Stanice ČOV Kůsov

Další ankety

 

SOUTĚŽ DOMOVŮ PRO SENIORY a ZAŘÍZENÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
VE VOLNOČASOVÝCH AKTIVITÁCH SENIORŮ
V RÁMCI ROZVOJE JEJICH AKTIVITY

DOMOV PLNÝ ŽIVOTA
ročník 2013

Přihlášená vytvořená díla do soutěže:


„Kytičky z lásky“
VLADAŘOVÁ Jana

„Rozkvetlé polštářky“
PREŇKOVÁ Květoslava

„Růžové zátiší“
BUCHTELA Václav

paní Emilie SUCHÁ (*1924 +2013), rodačka z Churáňova
Její životní příběh na "Paměti národa"

Soutěž o vytvoření útulného koutku v parku domova oslovila středisko 1 a tým střediska 3.
Jak jsou jejich návrhy zdařilé, můžete sami posoudit z doložených kreseb a fotografií.
Je opravdu z čeho vybírat.
První návrhy na zvelebení areálu DPS najdete
zde.Koncert ZUŠ Stachy ke „ Dni matek“    
V měsíci květnu zahráli a také zazpívali všem maminkám žáci Základní umělecké školy ze Stach a to v prostorách knihovny domova. Účastnit se ovšem mohl každý, kdo si chtěl vychutnat hudební zážitek. Programem nás prováděla ředitelka ZUŠ Stachy paní Olga Bončková, jež nás seznamovala s tím, co nás v následujících chvílích čeká. Na jakých hudebních nástrojích nám žáci ukázali své umění? Na flétně, houslích, klavíru, dudách či klávesách. U některých skladeb doprovázeli své žáky pedagogové.  Jejich repertoár zahrnoval jak vážnou hudbu, tak i lidové a populární písně.


Nové parkoviště :-)


Obec Kvilda ve spolupráci s dalšími partnery zorganizovala akci, jíž pojmenovala " Tenkrát v roce 1945". Účast byla nabídnuta i našim uživatelům. Pánové projevili zájem, jež byl vyslyšen. Zavzpomínali zde na těžké doby, které válka přináší. Nechyběla rekonstrukce bojů o Kvildu a ukázka zbraní a techniky. Ale ke shlédnutí zde bylo daleko více. Každý si  mohl utvořit svůj obrázek o událostech roku 1945.

Pálení čarodejnic (30. dubna 2013)
Chladného počasí jsme se nezalekli a plánovaný táborák uskutečnili. Vuřty se sice opékaly nad ohněm venku, ale k posezení jsme raději zvolili jídelnu v domově. A zábava? Té se bravurně zhostili přátelé jednoho uživatele. Kdo si právě nepochutnával na vuřtu, neostýchal se a zpíval spolu s muzikanty. Všechny přítomné rovněž překvapila čarodějnice, která dohlížela na průběh celé akce.


Areál DPS z ptačího pohledu


Kapela nazvaná „ Elčovická dudácká muzika“ spestřila svým hodinovým programem sobotní odpoledne uživatelům domova.

Fotoalbum
 

Inspekce poskytování sociálních služeb

V období od 25. do 27. 2. 2013 proběhla v našem zařízení 

inspekce poskytování sociálních služeb.

Typ inspekce:

Základní


Novelou zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů /dále jen „ZSS“/ a prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2012 mimo jiné i ke změně v oblasti inspekce poskytování sociálních služeb. Prováděním inspekcí sociálních služeb /§ 97 ZSS/ byl od 1. 1. 2012 pověřen Úřad práce ČR.

Realizovaný předmět inspekce:

Plnění povinností uvedených v ustanovení §§ 88 a 89 zákona č. 108/2006 Sb.,

o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů

Kvalita poskytovaných sociálních služeb dle § 97,99 zákona č. 108/2006 Sb.,

o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, ověřovaná pomocí standardů kvality sociálních služeb podle přílohy zákona č. 2 – vyhlášky č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, u poskytovatelů sociálních služeb v režimu zákona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole.

Zkrácená verze Inspekční zprávy.


Rozhovor Lenky Doubkové s paní Majdlovou Antonií jubilantkou a uživatelkou našeho domova na vimperk.eu

 


Děkujeme všem aktivním účastníkům za veselé dopoledne. A muzice dvakrát za dobrou náladu a veselení při nádherné hudbě!!!!             :-)

Masopust

Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.

Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst (více v dalších sekcí postní doby). Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.

Jak takový masopust probíhal dříve? (A někde třeba ještě probíhá.)

Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.

Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.

Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.

Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Ale asi většina z nás se v této době zúčastní nějakého karnevalu nebo průvodu maškar. Pro ty, kdo si nevědí rady s maskou a zároveň ji nechtějí koupit hotovou v obchodě, zde v nejbližší době nabídneme ke stažení několik tipů na výrobu jednoduché karnevalové masky.
Rozhovor Lenky Doubkové s ředitelem DPS Stachy - Kůsov Ladislavem Gálem na vimperk.eu

 

 

 

Úvodní strana

Slovem i obrazem

Jak požádat o službu

Kůsovské novinkyKůsovské novinky

Aktualty

Diskuze

Inzerce

Fotoalbum old

Fotoalbum Rajčenet

Chcete li nás podpořit

Kůsovská stezka


Stachy, služby, domov, senior, důchod, zadov, churáňov, ubytování, sklárny, počasí, hodiny, sociální, péče,

služby, kůsov, sestra, sníh, teplota, mráz

Stachy, služby, domov, senior, důchod, zadov, churáňov, ubytování, sklárny, počasí, hodiny, sociální, péče,

služby, kůsov, sestra, sníh, teplota, mráz
Stachy, služby, domov, senior, důchod, zadov, churáňov, ubytování, sklárny, počasí, hodiny, sociální, péče,

služby, kůsov, sestra, sníh, teplota, mráz